Szkoła Podstawowa Nr 6 w Opaczy
Plakat akcji charytatywnej Szlachetna Paczka

W tym roku znów angażujemy się w akcję Szlachetna Paczka. Zbieramy dary dla pani z gminy Lesznowola. Jest to samotna, schorowana kobieta po wielu traumatycznych przejściach.

Jest obciążona choroba, przeszła dwie operacje biodra (pierwsza nieudana doprowadziła ja do wózka inwalidzkiego). Obecnie porusza się o kuli. Czeka na kolejną operację. Ma uszkodzony prawy bark, nosi rękę na temblaku. To skutek tego, że była przez wiele lat ofiarą przemocy domowej ze strony męża, który znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Miała tragiczne warunki mieszkaniowe (grzyb, wilgoć, odcięte przez męża co, pozapadana podłoga). Swoje życie w ciągu ostatnich lat nazywa koszmarem.
W tym roku p. Renata otrzymała nowe mieszkanie socjalne od gminy. Musi je wyposażyć od podstaw, ponieważ nie ma prawie nic. Wychodzi z depresji. Utrzymuje się z renty chorobowej i alimentów – łącznie 2000 złotych. Prawie ¾ tej sumy pochłaniają koszty leczenia i utrzymania.
Marzy, aby po kolejnej operacji biodra i rehabilitacji wrócić do pracy w swoim zawodzie (w gastronomii). Planuje ukończyć kurs lub szkołę, która dałaby jej prawo wykonywania zawodu dietetyka. Wolontariuszka pisze i mówi o niej, że jest człowiekiem niezwykle pracowitym, dobrym i wartościowym. Sama będąc osobą niepełnosprawną, opiekowała się przez rok leżącą po udarze teściową (pampersy i karmienie).
Kluczowe potrzeby
1. lodówka (wysokość 150cm, szerokość 60 cm) Brak lodówki w domu - pani Renata dostała w sierpniu tego roku, nowe mieszkanie socjalne (nowe ale wiadomo puste) niestety były mąż nie pozwolił jej niczego zabrać z domu, gdzie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe przez 25 lat. Mogła zabrać tylko swoje ubrania.
2. smartfon - to jedyne źródło komunikacji ze światem i Internetem. Jedyne źródło wiedzy o świecie. Posiadany teraz model to LG z przed 6 lat, po wielu upadkach już nie robi zdjęć, nie otwiera stron, jest przeciążony.
3. Lampy przysufitowe typu plafon
Nowo otrzymane mieszkanie socjalne, na lampy niestety już nie starczyło pieniędzy z zaciągniętych pożyczek od rodziny i znajomych - żarówki wkręcone w prowizorki. Nowe lampy czy kinkiet ocieplą mieszkanie i nadadzą ciepłego domowego wyglądu (na razie wygląda jak trochę plac budowy z tym drutem i żarówką)
Pozostałe potrzeby
Żywność trwała: herbata, kawa, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach; jedzenie dla psa York - Royal Canin- Mini 8+ Adult, słodycze, sok pomarańczowy, orzechy, kawa Creme, pasztety, barszcze, przyprawy, kukurydza, groszki konserwowe, przeciery.
Środki czystości
Mydło / żel myjący
Pasta do zębów
Szampon
Szczoteczka do zębów
Pampersy dla dorosłych
Podpaski/tampony
Płyn do płukania
Proszek do prania
Płyn do mycia naczyń
Płyny czyszczące
odświeżacze, domestos, reczniki papierowe, papier toaletowy
Odzież
Kurtka (Zimowa)
Rozmiar: S, Uwagi: wzrost 167cm rozmiar 36. kurtka długa do kolan ocieplana kolor ciemny, bluzki, swetry, golfy, piżama, dres, skarpety, majtki, czapka i szalik- jasny szary kolor.
Sweter (Zimowy)
Rozmiar: S, Uwagi: Torba nieduża do szpitala (od stycznia 2 operacje)
Obuwie: kozaki/buty zimowe rozmiar: 39, Uwagi: kozaki dłuższe i botki do łydki, kapcie do szpitala i inne
Wyposażenie mieszkania
Pościel 160/200 bawełniana np. z Jyska, koc/ narzuta kolor szary, lampy/ żyrandole: do kuchni do pokoju do łazienki kinkiet.
Koc Narzuta kolor szary Poduszka Ręczniki suszarka do włosów + szczotki modelujące M i L mop i wiadro drabinka domowa 3 stopniowa
Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego
lodówka wysokość 150/60cm szer., patelnie 2szt, czajnik kolor -czarny, mikser do ciast, blender wyciskarka do soków zmywarka mop
Inne potrzeby materialne
parawan zasłaniający w jedynym pokoju strefę nocną od dziennej
przedłużacz
Potrzeby niematerialne
kurs / szkoła
Szczególne upominki
smartfon - to jedyne źródło komunikacji ze światem i Internetem, jedyne źródło wiedzy o świecie. Posiadany teraz model to LG z przed 6 lat, po wielu upadkach już nie robi zdjęć.
Zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o wsparcie naszej zbiórki darów. Gdyby ktoś chciał kupić coś z większych/droższych rzeczy sam lub wspólnie ze znajomymi, bardzo proszę o informację, że dana rzecz jest już zarezerwowana.Prześlemy wtedy tę informacje do wszystkich, aby uniknąć np. kupna dwóch lodówek. Wolontariuszka poleciła nam outlet AGD na ul. Krakowiaków/Hynka, gdzie w korzystnych cenach można kupić sprzęt gospodarstwa domowego. Jest możliwość kupienia sprzętu przez internet bezpośrednio na adres p. Renaty.
W szkole na parterze będą stały kartony na dary. Potrzebujemy ich więcej, również papier do pakowania, świąteczny i taśmę klejącą.
Równolegle do zbiórki darów będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na zakup rzeczy, których nie uda się zebrać. Pieniądze będą zbierać na imienną listę wolontariusze z klasy VIII, można je również przekazywać bezpośrednio do mnie i do p. Iwony Górskiej.
Od kilku lat zawsze stawaliśmy na wysokości zadania. Wszystkie potrzeby wybranych przez nas osób zawsze udało się zaspokoić. Wiemy, że i w tym roku tez tak będzie, bo jest wśród nas dużo ludzi wrażliwych i chętnych do pomocy innym.
Akcja trwa do 10 grudnia. 11 lub 12 grudnia potrzebny będzie transport do zawiezienia darów do magazynu w Lesznowoli.
Pozdrawiamy serdecznie i liczymy na odzew.
Ewa Lipka, Iwona Górska i Szkolne Koło Wolontariatu