Aktualności

Od 21 lutego do 7 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 6 im. Macieja Rataja w Opaczy realizowany był projekt „Szkoła międzypokoleniowa”. Celem inicjatywy było podniesienie kompetencji cyfrowych uczniów klas 7 - 8, podniesienie kompetencji cyfrowych seniorów, zaangażowanie w działania związane z cyberbezpieczeństwem uczniów, dialog międzypokoleniowy. W ramach projektu odbyło się 7 spotkań. Pierwsze spotkanie - z uczniami klas 7 – 8 - miało na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby uczestników projektu, nauczenie empatii, cierpliwości i kształtowanie innych niezbędnych umiejętności miękkich. Uczniowie przypomnieli sobie wiedzę na temat bezpiecznego posługiwania się internetem, którą potem przekazywali seniorom. Z seniorami odbyło się 6 zajęć. Tematyka spotkań obejmowała: "Pierwsze kroki z technologią", "Podstawy bezpieczeństwa w internecie", "Rozrywkę w internecie", "Internet jako codzienne wsparcie", "Phishing i metoda na wnuczka" oraz "Oszustwa w internecie". Uczniowie z dużym zaangażowaniem przekazywali swoją wiedzę seniorom, wspierając się przygotowanymi wcześniej prezentacjami. Seniorzy zyskali umiejętności właściwego zachowania w przypadku cyberataku, wiedzę, jak postąpić, by nie zostać oszukanym. Potrafią też bezpiecznie poruszać się w sieci. Uczniowie przekonali się, że pomoc w nauce obsługi nowych technologii to nie tylko kwestia technicznych umiejętności, ale również budowania relacji opartych na empatii
i zrozumieniu. Ważne jest, by młode pokolenie rozwinęło umiejętności interpersonalne, które będą przydatne w codziennym życiu. Był to też miło spędzony czas, więc „Szkoła międzypokoleniowa” powróci do SP6, ale z inną tematyką.

Rozlicz PIT w gminie Konstancin-Jeziorna
Przed nami czas rozliczeń podatkowych, a wraz z nim okazja do realnego wsparcia rozwoju naszej gminy. Wystarczy w deklaracji PIT wskazać gminę Konstancin-Jeziorna jako miejsce zamieszkania, by część podatku dochodowego trafiła do lokalnego budżet. To proste działanie, które przynosi wiele korzyści nam wszystkim!
Każdy z nas ma realny wpływ na poprawę jakości życia w swojej najbliższej okolicy. Podatek PIT stanowi kluczowe źródło dochodów samorządu, dlatego tak ważne jest jego rozliczanie zgodnie z faktycznym miejscem zamieszkania, a nie zameldowania, do czego gorąco zachęcamy.
To proste
Aby zostawić swój podatek w naszej gminie, nie musisz być w niej zameldowany! Wystarczy, że:
- w części A zeznania rocznego PIT wpiszesz Urząd Skarbowy w Piasecznie, który jest właściwy według Twojego miejsca zamieszkania w dniu składania deklaracji.
- w części C wskażesz gminę Konstancin-Jeziorna jako miejsce swojego zamieszkania.
To wszystko! Nie potrzeba dodatkowych formularzy. Warto pamiętać, że zmianę miejsca zamieszkania w trakcie roku można zgłosić w Urzędzie Skarbowym, składając formularz ZAP-3.
Zainwestuj w gminę
Dzięki pieniądzom z podatków możemy wspólnie rozwijać gminę Konstancin-Jeziorna. Środki te przeznaczane są między innymi na:
- budowę i remonty infrastruktury, w tym dróg, chodników i oświetlenia;
- rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnych;
- funkcjonowanie placówek edukacyjnych, kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych;
- utrzymanie transportu publicznego;
- pomoc społeczną;
- wsparcie lokalnych inicjatyw.
Każda przekazana do budżetu gminy złotówka to lepsza jakość życia dla nas wszystkich. Dziękujemy za Wasze wsparcie!
Do 30 kwietnia
Podatnicy na rozliczenie PIT za ubiegły rok mają czas do 30 kwietnia 2025 r. Nie zwlekaj – zostaw swój podatek w gminie Konstancin-Jeziorna! Tu mieszkasz! Tu korzystasz!
Wideo

Informujemy, że rekrutacja do oddziału przedszkolnego i do klasy I na rok szkolny 2025/2026 rozpoczyna się od dnia 03 marca 2025 r. od godz. 8:00 do dnia 28 marca 2025 r. do godz. 15:00.
Rekrutacja odbywać się będzie przy wykorzystaniu elektronicznego systemu naboru wniosków. Należy zalogować się na poniższej stronie i elektronicznie wypełnić wniosek wraz z załącznikami.
https://rekrutacje-konstancinjeziorna.pzo.edu.pl/switcher-public/
O przyjęcie do oddziału przedszkolnego mogą ubiegać się dzieci zamieszkałe w gminie Konstancin-Jeziorna.
12 marca 2025 r. w godzinach 17:00 - 18:30 zapraszamy na dzień otwarty.
Zarządzenie Burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziału przedszkolnego (w zarządzeniu - Załącznik 1)
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do klasy pierwszej (w zarządzeniu - Załącznik 2)

28 stycznia odbył się w naszej szkole bal karnawałowy pod hasłem "Podróż przez wszystkie kraje". Nasi uczniowie z klas 0 - 4 przygotowali wspaniałe stroje. Było kolorowo i wesoło. Wszyscy świetnie się bawili. 29 stycznia odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas 5 - 8. Uczniowie klas starszych udowodnili, że też potrafią się świetnie bawić.

20 stycznia we współpracy z Kołem gospodyń i gospodarzy Opaczanki nasza szkoła przygotowała uroczystość Dnia seniora. Zaprosiliśmy Babcie i Dziadków na wspólne wspominanie minionych lat. "Tamte lata i tamte dni" w muzyce rozrywkowej to wspólne śpiewanie piosenek z lat młodości naszych seniorów. Było wesoło ale też sentymentalnie.

W piątek 20 grudnia odbyły się w naszej szkole jasełka przygotowane przez uczniów klasy 8 na lekcjach religii. Po przedstawieniu wspólne kolędowanie oraz życzenia wprowadziły nas w świąteczny nastrój. To był niezwykły dzień.

Dziś w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Co roku jest to dla nas duże wydarzenie, w które angażuje się cała społeczność szkolna. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomogli sprawić, by tego dnia w SP6 panowała świąteczna atmosfera, pełna uśmiechów i rodzinnego ciepła.
Tegoroczny kiermasz w naszej szkole poprzedziła druga edycja Festiwalu Piosenki Świątecznej. Na scenie gościło kilkanaście zespołów! Mieliśmy okazje podziwiać występy taneczne oraz wokalne klas, zespołów i solistów! W festiwalu wzięli udział zarówno uczniowie jak i ich rodziny! To było niezwykłe muzyczne wydarzenie, pełne wzruszeń i uśmiechów!

20 listopada świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku obchodzimy także 35. rocznicę podpisania Konwencji o prawach dziecka.
Drodzy dorośli! Poniższy wiersz, choć napisany rymem mówi o bardzo poważnych sprawach, które warto sobie przypomnieć!
M. Brykczyński
"O PRAWACH DZIECKA"
Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jest mały. Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa, chcąc wielu dzieci los odmienić stworzyli dla was mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta próbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego, a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi i mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa, a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się w wiersze poukładały PRAWA dla dzieci na całym świecie,
byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej jak umiecie.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO.
Tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentację, przypominającą nam czym jest tolerancja i jak wiele dobrego może przynieść dla naszego świata!
PAMIĘTAJMY! RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!