Szkoła Podstawowa Nr 6 w Opaczy

Jubileusz 90-lecia SP nr 6 w Opaczy im. Macieja RatajaW sobotę 17 września w Szkole Podstawowej nr 6 w Opaczy odbyły się uroczyste obchody 90 - lecia istnienia placówki. Byli na nich obecni przedstawiciele władz gminy - panowie burmistrz i wiceburmistrz gminy Kazimierz Jańczuk i Ryszard Machałek, p. Barbara Białowąs, grono przyjaciół szkoły, rodzice i uczniowie, a także wielu jej absolwentów, byli nauczyciele oraz ostatnie dwie panie dyrektor - p. Renata Kostkowska i p. Bożena Zwolińska...

W sobotę 17 września w Szkole Podstawowej nr 6 w Opaczy odbyły się uroczyste obchody 90 - lecia istnienia placówki. Byli na nich obecni przedstawiciele władz gminy - panowie burmistrz i wiceburmistrz gminy Kazimierz Jańczuk i Ryszard Machałek, p. Barbara Białowąs, grono przyjaciół szkoły, rodzice i uczniowie, a także wielu jej absolwentów, byli nauczyciele oraz ostatnie dwie panie dyrektor - p. Renata Kostkowska i p. Bożena Zwolińska.

Zgromadzonym w sali gimnastycznej gościom zaprezentowano multimedialną historię szkoły. Przypomniano, że została zbudowana w pierwszych latach odradzania się polskiej państwowości po 123 latach zaborów. Działkę pod budowę podarowała gromada wsi Opacz w roku 1923. Pierwszych uczniów szkoła przyjęła w roku 1926. Koleje jej losów nie były proste. Podczas okupacji została okrojona przez Niemców do czterech klas, działała jednak nieprzerwanie do końca wojny. W latach siedemdziesiątych 170 uczniów z rejonu szkoły przeniesiono decyzją władz do "tysiąclatki" na ulicy Bielawskiej, dokąd przez kolejne 12 lat byli dowożeni. W szkolnym budynku w Opaczy urządzono magazyn książek - przeniesiono tu księgozbiór Akademii Medycznej. Dopiero pod koniec lat 80. dzięki staraniom lokalnego środowiska szkoła została reaktywowana i w roku 1988 ponownie przyjęła uczniów w swoje mury. Wówczas to wspólnota pastwiskowa podarowała szkole działkę z przeznaczeniem na boiska. Powstawały one od roku 1991. Oddano je do użytku w roku 1994. Wtedy też szkoła otrzymała imię Macieja Rataja.

W ostatnim czasie w historii placówki miały miejsce dwa niezwykle ważne wydarzenia: kapitalny remont w roku szkolnym 2011/2012 i budowa nowoczesnej hali sportowej, która funkcjonuje od listopada 2015 roku.

Wiedzą o szkole mogli się popisać wszyscy chętni, którzy w zespołach rodzinnych przystąpili do quizu.

Uroczystości urozmaiciły występy uczniów i absolwentów i poczęstunek specjalnie na tę okazję upieczonymi przez jedną z mam, przepięknie ozdobionymi tortami.

Obchodom rocznicy towarzyszył piknik rodzinny. Aktorzy teatru "Forma" prowadzili animacje i konkursy dla dzieci, poruszające tematykę przeciwdziałania uzależnieniom i agresji. Ogromne postacie bajkowych bohaterów, puszczanie ogromnych baniek mydlanych, zwierzątka z balonów budziły szczery zachwyt najmłodszych. Przygotowano szereg atrakcji: pokazy karate, aerobiku, pierwszej pomocy, "ujeżdżanie byka", skoki na batucie. W sali gimnastycznej odbył się turniej tenisa stołowego. Można było zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu. Tradycyjnie już przyjechali strażacy z jednostki w Opaczy (wielu z nich to nasi absolwenci), których pokazy zawsze wzbudzają wielkie emocje. Rodzice zapewnili też dla dzieci i ich opiekunów możliwość przejażdżki bryczką po najbliższej okolicy.

Zadbano o obfitość zaopatrzenia kawiarenki - domowe ciasta, herbata, kawa umilały czas spędzony przy wystawionych na zewnątrz stołach. Kupioną w kawiarence kiełbaskę można było upiec przy ognisku, które płonęło za salą gimnastyczną. Tam też na miłośników wspólnego śpiewania czekały gitarzystki z przygotowanymi śpiewnikami.

Podczas festynu zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego, organizowanego przez szkolną świetlicę, oraz wyniki quizu wiedzy o szkole.

Przez cały czas trwania zabawy można było wpisać się do Księgi Pamiątkowej, obejrzeć wystawę zdjęć z dziejów szkoły i kupić płytę z elektroniczną wersją jej historii. Ogromnym powodzeniem cieszyła się szkolna kronika. Absolwenci, zwłaszcza ci, którzy są rodzicami obecnych uczniów, z sentymentem oglądali stare zdjęcia i pokazywali je swoim dzieciom. Wspominali też z uśmiechem i wzruszeniem swoje szkolne lata. Fotograficzne archiwum szkoły wzbogaciło się o trzy stare zdjęcia, w tym jedno przedwojenne. Wiele osób obiecało wyszperać jeszcze fotografie w swoich albumach i udostępnić je szkole. Impreza w Opaczy pokazała po raz kolejny (bo pikniki rodzinne odbywają się tutaj z różnych okazji), że we współpracy nauczycieli i pracowników szkoły z rodzicami i władzami gminy można naprawdę wiele zdziałać. Takiego właśnie zgodnego współdziałania wszystkich stron życzymy naszej sędziwej jubilatce na następne lata.

Patrzymy w przyszłość, ale i w przeszłość. Cały czas gromadzimy fotografie i wspomnienia. Stąd nasz apel do wszystkich absolwentów i byłych pracowników szkoły - jeśli macie Państwo stare zdjęcia z czasów Waszej nauki lub pracy w Opaczy lub chcecie pomóc w identyfikacji osób na starych zdjęciach - skontaktujcie się z nami. Nikt inny nie przekaże tego, co pamiętacie Wy.

Zostawcie następnym pokoleniom okruchy Waszej pamięci. Gorąco o to apelujemy.